Po co Ci rozwój osobisty?

Rozwój jest dla mnie narzędziem, by każdego dnia stawać się nieco lepszą wersją siebie niż w dniu
poprzednim. I wcale nie twierdzę, że w obecnej wersji czegoś mi brakuje. Ale w moim przekonaniu
znalazłam się na tym świecie między innymi po to, aby doświadczać życia i czerpać garściami z tego,
co świat ma do zaoferowania. Do tego potrzeba otwartości na zmianę poprzez wychodzenie ze
swojej strefy komfortu. Rozwijamy się w działaniu, nie w zastoju, cytując klasyka, Heraklita z Efezu –
„Jedyną stałą w życiu jest zmiana”. A „Jak się nie rozwijasz, to się zwijasz”– mawia Fryderyk, więc ja
codziennie staram się zmieniać swoje życie na lepsze. Rozwój osobisty pokazuje mi drogę do tych
zmian. Drogę, która tak naprawdę jest w tym wszystkim najważniejsza, bo właśnie będąc w drodze,
zdobywam doświadczenia.

Rozwój daje mi też poczucie sprawczości,

którą mam we własnych rękach. Świadomie decyduję, w jakim kierunku chcę iść. Nie czekam na cud, nie chcę, aby życie mi się przydarzało, żeby rządził nim przypadek albo oczekiwania czy interesy innych osób. Chcę sama wybierać kierunek właściwy dla mnie w danej chwili. Sprawczość to świadomość, że tylko i wyłącznie od nas i naszej pracy nad sobą zależy to, jak będzie wyglądało nasze życie.

Jacek Pierzchała powiedział kiedyś: “To, co sobie uświadamiamy, jesteśmy w stanie kontrolować. Natomiast to, czego sobie nie uświadamiamy, kontroluje nas”. Te słowa utkwiły mi w pamięci, ponieważ dla mnie rozwój łączy się z tym, że mam swoje życie pod kontrolą. Z książki pt. Fenomen 2 kroków, której autorem jest Hal Elrod, dowiedziałam się między innymi tego, że aby osiągać ponadprzeciętne rezultaty, potrzebne jest podjęcie dwóch decyzji: pierwsza to utrzymanie niewzruszonej wiary w sukces, a druga – włożenie nadzwyczajnego wysiłku w swoje starania. Fenomen 2 kroków to pozycja obowiązkowa, przeczytajcie koniecznie!

Kolejny aspekt to uważność. Bez uważności nie mam punktu odniesienia. Rozwój osobisty poszerza moją samoświadomość. Podejmuję wysiłek, dzięki któremu zauważam i uświadamiam sobie to, jak funkcjonuję na poziomie umysłowym, duchowym czy uczuciowym. Rozwój pomaga mi świadomie tworzyć moje życie w obszarze relacji, biznesu, rodzicielstwa czy poczucia szczęścia w codzienności.

Od kiedy jestem na ścieżce rozwoju, moje życie zaczęło zmieniać się na lepsze. Powodów jest kilka: przede wszystkim przestałam biernie czekać na to, co mi się przydarzy. Nabrałam pewności i odwagi, by samodzielnie decydować o tym, czego potrzebuję, a na co kompletnie się nie zgadzam. Zaczęłam wierzyć w siebie i swój potencjał. Odblokowałam się na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, widząc, jakie korzyści mi to przynosi. Dzięki rozwojowi jest we mnie więcej energii i motywacji do działania. To, co opisałam wyżej, zapewne nie przytrafiłoby mi się w tak krótkim czasie, gdyby nie szkolenie „Zrób z życia Arcydzieło”. To narzędzie obudziło we mnie moc i pomogło mi odkryć, że każdy z nas ma w sobie pokłady sprawczości, które są na wyciągnięcie ręki. Polecam je każdej osobie, która pyta mnie, czy warto. Warto! Jeśli nadal zastanawiasz się nad wzięciem w nim udziału, pomyśl, że być może właśnie TA decyzja dzieli Cię od Twojego wymarzonego życia!

Dzięki rozpoczęciu swojej przygody z rozwojem, uczestniczyłam w ciekawych konferencjach i wielu szkoleniach. Poznałam niesamowite osoby, które są dla mnie ogromnym wsparciem i inspiracją. Obudziłam w sobie potencjał, który chcę wykorzystać w działalności na własną rękę. Dzięki społeczności wiem, że w razie czego mogę się do tych osób zwrócić z prośbą o pomoc lub sama tej pomocy udzielić. Czuję przynależność do grupy oraz to, że otaczam się ludźmi, którzy mają cele, a także wartości i spojrzenie na życie podobne do moich. I to jest niesamowicie motywujące. Szczególnie miło wspominam konferencję Heksagon PRO. Nie mogę się doczekać kolejnej edycji w 2021 roku.

Rozwój osobisty jest tym, co mogę zrobić dla siebie, żeby świadomie wykształcić własną, unikalną osobowość. Zmieniamy się z wiekiem, a mnie zależy na tym, by te zmiany przebiegały tak, jak ja zadecyduję. O wiele łatwiej jest tym wszystkim kierować, gdy znamy swój typ osobowości. Aby go poznać, można wziąć udział w „Treningu osobowości Persolog”

Z rozwojem mamy do czynienia wtedy, gdy działamy, a nie tylko wówczas, kiedy zdobywamy wiedzę. Jest on dla mnie wielką inspiracją do podejmowania aktywności. Jeśli ktoś mówi coś, co jest dla mnie impulsem i powoduje, że czuję chęć do zmian, to po prostu to robię, by osiągać swoje cele. Ogromną dawkę inspiracji do działania czerpię z codziennych, porannych spotkań na żywo w Klubie 555. Jest to doskonały powód, aby zacząć swój dzień wcześniej niż zwykle, z uśmiechem na twarzy, we wspierającym towarzystwie. Jeśli brzmi to dla Ciebie zachęcająco, dowiedz się więcej o Klubie 555 i dołącz do nas jutro o 5:55.

Rozwój pomaga mi także porzucić błędne, często blokujące przekonania. Ukazuje mi inny sposób patrzenia na problemy i wyzwania. Daje mi możliwość zdrowej weryfikacji tego, co jest w moim życiu faktem, a co tylko wytworem umysłu, który był błędnie zaprogramowany przez różne doświadczenia w moim życiu.

Na koniec dodam, że rozwój pomaga mi w zrozumieniu siebie.

Katarzyna Wardowska

doradca rozwoju osobistego

 

Interesuje Cię rozwój osobisty? Pragniesz odnosić sukcesy i wspinać się po drabinie swoich marzeń? Nie ma nic piękniejszego, jak Twoje pragnienie, zapamiętaj! Pobierz pierwszy numer darmowego Magazynu Heksagon PRO  i wyznacz swojemu życiu prawidłową drogę!