Poszukiwania pracy w obliczu pandemii

Poszukiwania pracy w obliczu pandemii

 Pandemia towarzyszy nam już od jakiegoś czasu i być może udało Ci się dostrzec, drogi Czytelniku, zmiany, jakie zaszły na rynku pracy w tym czasie, choć w pewnym momencie postępowały tak gwałtownie, że wyzwaniem było nadążenie za nimi. Co więcej, może jesteś jedną z osób, która odczuła zachwianie równowagi w swoim Heksagonie Szczęścia, spowodowane obecną sytuacją, która zmusiła do zmiany nie tylko miejsca pracy czy stanowiska, ale nawet przebranżowienia się. A może Twoja życiowa równowaga pozostała niezachwiana i z powodzeniem udaje Ci ją utrzymać, ale za to dostrzegasz w swoim otoczeniu osoby, których przyszłość zawodowa stanęła pod znakiem zapytania. Warto wiedzieć, że sytuacja pandemiczna wymusiła zmianę podejścia nie tylko pracodawców, ale i samych pracowników, dlatego dziś opowiemy Ci, czego możesz się spodziewać zarówno Ty, jak i Twoi bliscy.

Praca zdalna, stacjonarna i hybrydowa w dobie pandemii

Wciąż wiele firm boryka się z trudnościami, związanymi ze zmianami, które zaszły i jeszcze trwają na rynku pracy, choć trudności te w dużej mierze mogą dotykać głównie firm, których pracownicy nie mają możliwości wykonywania swoich obowiązków na odległość, pracując na co dzień fizycznie. Część przedsiębiorstw podniosła się jednak z chwilowego kryzysu i przystosowuje do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, przechodząc zupełnie na pracę zdalną lub model hybrydowy, zakładający pracę zdalną i stacjonarną. Co za tym idzie – znalezienie nowej pracy jest nadal możliwe, a towarzyszy temu kilka nowych rozwiązań. Jak wybrać to, co jest dla nas najlepsze?

Każdy z nas jest inny, ma inne potencjały, umiejętności i predyspozycje, dlatego dla niektórych praca w domu może być nieefektywna, jeśli wolimy stałość i nie przepadamy za zmianami, a dodatkowo łatwo poddajemy się negatywnym emocjom, jak stres, który może pojawić się z powodu zmiany miejsca pracy, braku umiejętności zarządzania sobą w czasie oraz organizowania pracy, a także z powodu braku nadzoru ze strony przełożonego. Dodatkowo, może nam przeszkadzać obecność domowników, rozpraszających nas z powodu wyzwania, które mają ze zrozumieniem, że praca w domu jest nadal pracą i zasady są niemal takie same.

Jednak niektórzy z nas z łatwością odnaleźli się w nowej sytuacji, wykorzystując wypracowane nawyki do tego, aby działać efektywnie i skutecznie. Praca zdalna niesie za sobą dodatkowo oszczędność czasu, którego nie tracimy na rzecz przemieszczania się z domu do pracy i z powrotem, a także oszczędność środków finansowych, jeśli zazwyczaj poruszaliśmy się komunikacją miejską czy samochodem. Do każdej sytuacji można jednak przywyknąć, pracując nad sobą i zdobywając nowe kompetencje, dlatego coraz więcej osób przekonuje się do pracy zdalnej i chętnie z niej korzysta. Część organizacji decyduje się pozostawić ten wybór pracownikom, którzy sami decydują, w jaki sposób chcą pracować. Taki elastyczny system pozwala na przykład pozostać w domu czy wybrać się do biura, kiedy jest to konieczne, bez ponoszenia konsekwencji.

Rosnąca popularność rekrutacji online

Obecna sytuacja pandemiczna przyniosła zmiany nie tylko w formach pracy, ale i rekrutacji. Rosnącą popularnością cieszy się obecnie rekrutacja online. Jeszcze w ubiegłym roku była praktykowana głównie w organizacjach międzynarodowych, a dziś stopniowo staje się standardem, który z pewnością zostanie z nami także po pandemii, zważywszy na przeważające na jej korzyść zalety.

Rekrutacja, prowadzona za pośrednictwem wideokonferencji, formularzy online i innych narzędzi, stworzonych specjalnie w tym celu, zyskuje coraz większe uznanie. Coraz częściej rekruterzy mają możliwość spotkania się z kandydatem online, za pośrednictwem platformy, umożliwiającej rozmowę przy użyciu mikrofonu i kamerki. Firmy udoskonalają procedury, narzędzia i sposoby rekrutacji, a kandydaci coraz lepiej radzą sobie ze spotkaniami w formie wideo. Z kolei strony z ofertami pracy stale się rozwijają i zaspokajają potrzeby swoich użytkowników. Przedstawione powyżej funkcjonalności powstały dzięki zmianie oczekiwań kandydatów, a ich celem jest sprawienie, że poszukiwanie pracy będzie przyjemniejsze i łatwiejsze. Jeśli korzystasz z naszych szkoleń, to wiesz, że nawet my przeszliśmy na formę zdalną i że można z powodzeniem działać w ten sposób, a proces nadal jest efektywny i skuteczny, choć może początkowo wymagać nabycia nowych umiejętności.

Co pomoże Ci znaleźć nową pracę?

Obszar pracy jest jednym z sześciu najważniejszych obszarów Twojego życia, który bezsprzecznie wpływa na pozostałe, na przykład na sferę finansową. Istotne jest zatem zadbanie o swoją przyszłość zawodową i znalezienie pracy, która pozwoli Ci wykorzystywać Twoje naturalne umiejętności i potencjały, a także rozwijać się i czuć satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Poszukiwanie pracy w obliczu pandemii prawie całkowicie przeszło do Internetu, a więc oferty pracy najłatwiej znaleźć na specjalistycznych portalach-zarówno ogólnopolskich, jak i lokalnych. Takim przykładem może być portal Jooble.  Jeśli Jooble można by do czegoś porównać, to z pewnością do wyszukiwarki Google, która pozwala na wyszukiwanie różnych treści – Jooble działa podobnie, ale wyszukuje wyłącznie oferty pracy, przeczesując przy tym cały Internet.

Poszukiwanie pracy można również przenieść do środowiska mediów społecznościowych. Popularne portale mają własne strony lub grupy poświęcone publikowaniu ogłoszeń – zarówno przez pracodawców, jak i osoby poszukujące nowej pracy. Skutecznym sposobem może okazać się również nawiązanie kontaktów biznesowych i zawodowych, co może pozwolić Ci uzyskać od nich rekomendacje, ułatwiające znalezienie wymarzonej pracy.

Zmiany na rynku pracy motywacją do dalszego rozwoju

Jak widzisz, na rynku pracy zaszło kilka znaczących zmian, które – jak może się na początku wydawać – skomplikowały cały proces. Zanim jednak poddasz je krytyce, spróbuj najpierw zrozumieć, a następnie rozważ, czy zmiany te nie są idealną okazją do tego, by poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie i zadbać o swój rozwój oraz przyszłość zawodową? Jeśli potrzebujesz dodatkowo przeanalizowania swojej sytuacji, to zapraszamy Cię na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców rozwoju osobistego. Wykorzystaj swoje umiejętności i znajdź pracę, która stanie się Twoją pasją, stawiającą przed Tobą wyzwania i pozwalającą na życie na wymarzonym poziomie. Wszystko w Twoich rękach!

Barbara Szłapka