Rozwój osobisty w szlachetnych roślinach prawdy i bujnych chwastach absurdu

Absurdy zakorzeniają się najszybciej

Deficyt rzetelnych informacji niezwykle często wypełnia się czymś, co niestety, trudno nazwać wartościowym. Dzieje się to zazwyczaj schematycznie – ktoś w swojej niekompetencji powie: „tak mi się wydaje”, drugi usłyszy to i powtórzy trzeciemu, że „raczej tak jest”, a trzeci przyjmie to za fakt i przekaże kolejnym kilkunastu. Ci następni pochłoną tę rzekomą „prawdę”, w trosce o własną wygodę, nie sprawdzając jej źródła. Z pełnym przekonaniem nie tylko wygłoszą ją kolejnym dziesiątkom bądź setkom osób, ale wręcz staną nieugięcie na straży jej niezniszczalności.

I tak w pięknym ogrodzie prawdy, wiedzy i mądrości pojawi się malutki chwast absurdu. Niezauważony i w porę nie wyrwany, korzystając ze wspaniale nawodnionej i użyźnionej kompetencjami gleby – zapuści korzonki. Będzie wzrastał – najpierw wolno, a potem trochę śmielej, by ostatecznie rozkwitnąć w całej okazałości. Na skutek braku jakże cennej uważności – może nie pojawić się u ogrodnika refleksja, że przecież nigdy tego zielska nie sadził. Chwast z wrodzoną sobie szybkością sympatycznie zaadaptuje się. Z małej, niepozornej roślinki stanie się głęboko zakorzenioną i mocno wyrośniętą rośliną. Zacznie nie tylko przeszkadzać swoim zacnym sąsiadom, ale z przyjemnością rozsieje się po całym ogrodzie.

Już nie jeden, ale cała grupa bujnych chwastów zapragnie być równie ważna i podziwiana, jak szlachetne rośliny. Ostatecznie swą absurdalną siłą może przerosnąć i zagłuszyć wszystko to, co wiarygodne, słuszne, niekwestionowane i autentyczne.

 Metaforę ogrodu prawdy zachwaszczonego absurdami możemy dostrzec w każdym z obszarów naszego życia. Kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, po prostu budujemy zastępczą interpretację faktów. Nasze braki w wiedzy tworzą błędne poglądy. Jeżeli przekłamane informacje zakorzenią się jak chwasty w naszym umyśle, to trudno je będzie z niego usunąć.

Czym więc jest absurd, który kreuje dezinformację w naszym życiu ? . Jest bezsensem, brednią, bzdurą, głupotą, czymś nieuzasadnionym, zmyślonym, sprzecznym ze zdrowym rozsądkiem i oderwanym od rzetelnej prawdy.

Niestety, wolimy powtarzać proste, często niedorzeczne, ale atrakcyjne treści – bo łatwiej jest nam je przyswoić niż przyjmować do wiadomości ich trudne i złożone wyjaśnienia.

Pamiętaj, ważne jest, aby podejmować wyzwania i rozprawiać się z błędnymi poglądami, bez względu na to, w jakim celu zostały przyswojone. Sprawdzaj na bieżąco prawdziwość pozyskiwanych, a następnie wykorzystywanych informacji.

Z rozwagą i kompetencją zweryfikujemy te, które wiążą się z rozwojem osobistym.

W ogrodzie marzeń, czyli o rozwoju osobistym

Temat rozwoju osobistego rośnie w ostatnich latach w siłę swej popularności. Powód jest oczywisty – media prześcigają się w pomysłach, aby nadawać naszemu życiu coraz bardziej atrakcyjne kształty. I tak dowiadujemy się, że aby być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem – wystarczy kupić nowy model samochodu, stać się właścicielem domu z basenem, wyjechać na egzotyczne wakacje albo awansować w pracy. Można też poczuć się wyjątkowo – pochłaniając batonika z reklamy, pijąc zimną coca-colę albo ubierając nowe buty sportowe.

Raz za razem słyszymy inspirujące hasła: „Zrób to !”, „Spróbuj !”, „Przekonaj się !”, „Nie trać okazji !”. Oglądamy coraz ładniejsze i jeszcze więcej obiecujące obrazki tryskających uśmiechem bohaterów. Ostatecznie pragniemy mieć to samo i być tacy sami.

Wchodzimy więc do ogrodu marzeń, by posadzić swoje pragnienia, tęsknoty, plany, cele, wizje i wyobrażenia. Rozpoczyna się czas naszego oczekiwania na ich wzrastanie i owocowanie. Niecierpliwimy się i denerwujemy, bo tak długo nie widzimy efektów. Czekamy, czekamy, czekamy. wspierając się resztkami nadziei, że coś wreszcie się zmieni.

Niestety, w ogrodzie marzeń prawie nic nie rośnie, za to wiele więdnie i bezpowrotnie usycha. A wtedy jest już za późno, by ratować to coś, co było dla nas bardzo cenne.

CZEKAMY, a NIE ROBIMY. Nasza bierność niczego nie zmienia. Jeżeli nie włożymy wysiłku w rozwój osobisty, nie możemy spodziewać się realnych efektów.

Ostatecznie podejmujemy decyzję o wejściu w świat rozwoju osobistego. Mocno promowana filozofia sukcesu niemal nie pozostawia złudzeń – staniemy się bogatsi, mądrzejsi, bardziej zamożni, zaradni, odporni na stres, relacyjni – po prostu będziemy najlepszą wersją samych siebie.

Czas więc na poszukiwanie miejsc, osób i metod, dzięki którym spełnią się wszystkie obietnice, a w naszym ogrodzie marzeń obficie zaowocuje to, co posadziliśmy. Zaczynamy przeglądać informacje i ogłoszenia na stronach internetowych, odtwarzamy filmiki na Youtube, wgłębiamy się w reklamy fantastycznych szkoleń i czytamy o nich opinie, z uwagą słuchamy wywiadów z tymi osobami, którym już się udało osiągnąć życiowy sukces, a swoją biblioteczkę zapełniamy zestawem książek o tematyce samorozwojowej. Wystarczy jeszcze wykupić kilka kursów online i pojechać na jedyne w swoim rodzaju, jak głosi reklama, kilkudniowe warsztaty.

Czy czujemy się dobrze wyposażeni w wiedzę ? Czy ona wystarczy, by ogłosić osobiste zwycięstwo ? Im bardziej się zagłębiamy, tym więcej kuszących propozycji. Im więcej ofert, tym większy chaos w naszych głowach. Ostatecznie nie wiemy, co wybrać, jak się poruszać w gąszczu informacji. Jak nie stracić czasu i pieniędzy na coś, co może nam się nie przydać.

A gdybyśmy tak dostali cenną listę informacji, które oddzieliłyby to, co prawdziwe od krążących absurdów ? – wówczas okazałoby się, że moglibyśmy bez stresu, za to z pełnym przekonaniem skoncentrować się na własnym rozwoju i pielęgnacji swojego ogrodu marzeń.

Prawdziwy świat rozwoju osobistego

1. Rozwój osobisty jest dla wszystkich, również dla Ciebie

Ścieżka Twojego życia często bywa trudna, wymaga wyjścia pod górkę i pokonania wielu zakrętów. Koncentrując się na przeszkodach, nie widzisz, kogo mijasz i jakie widoki roztaczają się wokół. Czasem nawet nie wiesz, dokąd Cię prowadzi. Bywa, że błądzisz.

Niezależnie, kim jesteś i ile masz lat – jesteś w życiowej podróży. Rozwój osobisty jest jak Twoja wewnętrzna nawigacja, która dobrze zaprogramowana poprowadzi Cię do celu najlepszą z możliwych dróg.

2. Pozytywne myślenie jest ważną częścią rozwoju osobistego

Dbaj o pozytywne myślenie w swoim codziennym życiu. Ono będzie wspierać Cię w decyzjach i działaniach. Nie pozwoli łatwo zrezygnować z podjętych wyzwań. Nie zniechęcą Cię porażki i różne potknięcia, które w sposób oczywisty pojawią się na Twojej życiowej drodze.

Przewaga pozytywnych emocji nad negatywnymi daje większą szansę na dobre efekty rozwoju osobistego.

3. Warunkiem osiągnięcia sukcesu jest działanie

Marzenia pozostaną tylko marzeniami, plany – planami, cele – celami, a notatki – zapisem – jeśli nie zaczniesz działać.

Od tworzenia wizualizacji, afirmowania, poszerzania horyzontów wiedzy, oczekiwania na przyjazne zrządzenie losu i przyciągania myślami sukcesu – nic się nie zmieni. Ważne jest podjęcie decyzji, odpowiednie przemyślenie, opracowanie planu działania i przystąpienie do jego realizacji.

Tylko mądre i konsekwentne działania przybliżą Cię do osiągnięcia pożądanych rezultatów.

4. Zapisane marzenia i cele porządkują ich realizację

Swoje cele, plany i marzenia możesz układać w głowie na wiele sposobów, ale większe korzyści przyniesie ich zapisanie.

Sporządź dokładną listę z marzeniami i celami (bucket list) – aby z Twojej pamięci nie umknął żaden szczegół. Oceń możliwości i czas ich realizacji. W razie potrzeby podziel  je na etapy. Utrzymuj porządek w notatkach poprzez bieżącą aktualizację.

Istnieje większe prawdopodobieństwo spełnienia marzeń i celów, jeśli zapiszesz je – poczujesz, że one naprawdę istnieją i zwiążesz z nimi swoje emocje.

5. Każda zmiana wymaga czasu i wysiłku

Istotą rozwoju osobistego są zmiany, które dokonują się w nas. Każda poważna zmiana jest wieloetapowym, zrównoważonym procesem wymagającym odpowiedniego czasu i konkretnego wysiłku. Nic nie wydarza się od razu – potrzeba regularności i konsekwencji, stawiania kroku za krokiem. Gwałtowne zmiany zazwyczaj są często niekorzystne i nietrwałe.

Ważna jest systematyczność działań oraz autentyczne zaangażowanie w rozwój.

6. Koncentracja na sobie jest warunkiem rozwoju osobistego

Główną cechą rozwoju jest jego indywidualność. To odkrywanie, pogłębianie i wykorzystywanie swoich własnych potencjałów. Dzięki temu rozwijasz się, wzrastasz i czynisz postępy w swoim życiu. Koncentracja na sobie poprzez zrozumienie, docenianie, wybaczanie, chwalenie i lubienie – zwiększy Twoje możliwości w osiąganiu celów.

 Rozwój osobisty stwarza głęboką relację z samym sobą.

7. Powtarzalność jest niezbędna w budowaniu nawyków

Nawyk – jest zautomatyzowaną czynnością wyrabianą poprzez wielokrotne powtarzanie. Czas jego wytworzenia nie jest szczegółowo określony. Jeżeli będziesz wyłącznie mechaniczne powtarzać konkretne czynności, nie doprowadzi Cię do pożądanych rezultatów. Konieczna jest bieżąca nauka, doskonalenie i korygowanie technik ćwiczeń oraz monitorowanie postępów.

Praca na wysokich falach motywacji z długimi dniami przestoju nie przyniesie oczekiwanych efektów – w budowaniu nawyków ważna jest regularność i powtarzalność.

8. Wielozadaniowość nie jest równa efektywności

Nie zyskasz cennego czasu, wykonując kilka zadań równocześnie. Przełączanie uwagi z jednej czynności na drugą wyklucza pełną koncentrację na działaniu. Twoje skupienie obniży się i tym samym efekty pracy będą słabsze.

Wykonywanie jednego zadania po drugim podnosi sprawność umysłu, który spokojnie przetwarza w tym momencie konkretne dane. Takie działanie jest zdecydowanie bardziej skuteczne.

9. Opuszczanie strefy komfortu jest koniecznością

Pozostawanie w bezpiecznej przestrzeni swoich przyzwyczajeń, wygody, bez ryzyka i niepowodzeń nie pozwala w pełni doświadczać życia i wpływa negatywnie na samorozwój. Pokonanie lęków, obaw i wątpliwości przed zmianami – to pierwszy krok, który należy wykonać. Wówczas tworzą się sprzyjające warunki do poznawania czegoś nowego, próbowania swoich możliwości, odkrywania talentów i potencjałów. Wzrasta życiowa aktywność, kreatywność i elastyczność.

Wyjście z bezpiecznej strefy komfortu jest warunkiem koniecznym do pełnego rozwoju w sferach osobistej i zawodowej.

10. Wsparcie mentora ma znaczenie

Mentor jest osobą, która osiągnęła wcześniej to, co Ty pragniesz osiągnąć teraz. W sposób znaczący wspomaga proces rozwoju osobistego. Z jego sukcesów i doświadczenia – w zakresie, w którym chcesz się rozwinąć – czerp wiedzę i inspirację. Podążaj jego ekspercką drogą w swoim rozwoju osobistym.

Mentor jest przewodnikiem, który własnym sposobem myślenia i metodami daje wskazówki, jak w jego dziedzinie wznieść się na wyższy poziom rozwoju.

Absurdy rozwoju osobistego

 UWAGA ! – jeżeli znasz poniższe twierdzenia – potraktuj je jak chwasty w ogrodzie- wyrwij, usuń na zawsze ze swojej pamięci i zapobiegnij ich rozpowszechnianiu.

 1. Rozwój osobisty nie jest dla każdego

Jeżeli jesteś na szczycie swojej doskonałości, udało Ci się osiągnąć w życiu absolutnie wszystko w każdym z jego obszarów i wiesz na pewno, że ten stan będzie trwał już zawsze, nie ma potrzeby angażować się w rozwój osobisty.

2. Od momentu przystąpienia do rozwoju osobistego cały świat będzie Ci sprzyjał

Jeżeli zdecydujesz się na rozwój osobisty zadzieje się magia, nastąpią różne zbiegi zdarzeń i okoliczności, które doprowadzą Cię do efektu WOW i fajerwerków.

3. Rozwój osobisty opiera się wyłącznie na pozytywnym myśleniu

Nic nie musisz robić – wystarczy tylko, że będziesz pozytywnie myśleć – wówczas spełnisz swoje najpiękniejsze marzenia, zrealizujesz ambitne plany i osiągniesz największe cele.

4. Człowieka nie da się zmienić

Masz konkretne predyspozycje, uwarunkowania genetyczne i ograniczone możliwości, dlatego samorozwój niczego u Ciebie nie zmieni.

5. Rozwój osobisty to droga na skróty

Szkoda czasu na prostą i szeroką drogę rozwoju, która pokonywana etapami zmusza do wysiłku. Łatwiejszy jest bieg na skróty. Może się uda, że doprowadzi Cię do celu.

6. Wystarczy czegoś bardzo pragnąć, żeby to mieć

Nie musisz podejmować żadnego wysiłku w działaniach, zastąpi go Twoje silne pragnienie. Jeśli tylko chcesz, możesz mieć absolutnie wszystko.

7. Czas wprowadzania nawyków jest krótki

Najważniejsza jest wiedza, jakich nawyków potrzebujesz. Wystarczy raz spróbować, żeby się nauczyć. To działanie nie wymaga wiele czasu.

8. Aby pozbyć się strachu, wystarczy chwila

Strach i lęki są łatwe do przezwyciężenia. Jeżeli „weźmiesz się mocno w garść” albo przez chwilę zapanujesz nad sobą – wówczas wszystko samo przeminie.

9. Rywalizacja z innymi wspomaga rozwój osobisty

Jeśli będziesz na bieżąco porównywać się z innymi i przekonasz się, że w tych zestawieniach wypadasz gorzej, wówczas zabierzesz się szybciej do działania.

10. Jeśli los Ci sprzyja, nie musisz się doskonalić

Wystarczy urodzić się szczęśliwym. Wówczas nie musisz o nic zabiegać, niczego się obawiać, a tym bardziej dokonywać zmian. Szczęście na pewno nigdy Cię nie opuści.

Pod czujnym okiem ogrodnika, czyli o pracy doradcy rozwoju osobistego

 TAK – chcemy się rozwijać !!! – to jest nasza decyzja – niezależnie z jakich pobudek podjęta – może pod wpływem kogoś znajomego, który już jest w tym procesie i wyraża swoje zadowolenie; na skutek wpadnięcia w trudną sytuację i braku pomysłu wydostania się z niej z jak najmniejszą stratą; z powodu szerzącej się mody na samorozwój; dzięki „dziwnemu zbiegowi okoliczności”, albo w następstwie ciekawości, chęci spróbowania czegoś nowego bądź po prostu impulsu…

Nieważne z jakiego powodu, najważniejsze, że JEST decyzja – najmądrzejsza, jaką kiedykolwiek podjęliśmy w swoim życiu – o wejściu do bogatego ogrodu rozwoju osobistego. Jest pięknie, atrakcyjnie, kolorowo – bardzo chcemy pozostać w tej przestrzeni, by wzmacniać się siłą tych, którzy już w niej są, a następnie nauczyć się generować swoją własną energię do wspaniałego i mądrego życia.

Jak stawiać zdecydowane, pewne i rytmiczne kroki w nieznanym miejscu ? Niewątpliwie jest trudno, dlatego potrzebujemy przewodnika, aby wskazał nam najlepszą ze wszystkich ścieżek rozwoju osobistego doprowadzającą nas do miejsca zrealizowanych celów i spełnionych marzeń.

Jeżeli oczekujemy konkretów, jasnych, nieskomplikowanych wskazówek, które będziemy potrafili zastosować – to z pomocą przyjdzie nam DORADCA ROZWOJU OSOBISTEGO. Jest jak ogrodnik – kompetentnie planujący nasadzenia – bo wie, co lepiej urośnie w nasłonecznieniu, a co potrzebuje więcej cienia. Z największą troską pielęgnuje każdą roślinę – odpowiednio podlewa, przycina, a jak trzeba, to podeprze, by zapobiec złamaniu, albo wzmocni konkretnymi środkami ochrony, nie dopuszczając do zniszczenia. Usuwa chwasty próbujące wzrastać wokół, by proces rozwoju nie był zakłócany.

Doradca Rozwoju Osobistego zna zasady pozytywnej i najbardziej skutecznej zmiany. Jest w pełni wykwalifikowaną i doświadczoną w tym zakresie osobą. Ma bardzo dobrze poukładane etapy działania. Proces naszego rozwoju rozpoczyna od rozmowy, aby rozpoznać, co jest dla nas w życiu ważne. Poświęca odpowiednią ilość czasu na określenie naszych możliwości, szans, potencjałów, ograniczeń, problemów i zagrożeń. Układa indywidualny program, którego realizacja będzie przybliżać nas do wytyczonych celów.

Podnosi skuteczność naszych działań poprzez kontraktowanie zasad współpracy. Z serdecznością wyjaśnia, uświadamia, motywuje, wspiera, nadzoruje i doradza. Jeśli trzeba – przypomina o podjętych decyzjach i konieczności wykonania zadań, porusza pokłady naszych ambicji i podtrzymuje w ryzach systematyczności.

Monitorując nasze postępy w rozwoju osobistym, wzmacnia nas pozytywnie. Kiedy osiągamy wielkie i małe sukcesy – wyraża swoje uznanie i szczerze cieszy się razem z nami.

Zapamiętaj: WSPIERAMY LUDZI W ROZWOJU, ABY MOGLI DOKONYWAĆ REALNYCH ZMIAN W SWOIM ŻYCIU.