Wartości w Twoim życiu

Czy wiesz, jakimi wartościami kierujesz się w życiu? Każdy z nas jakieś ma, ale czy to naprawdę są nasze wartości?

Ktoś może powiedzieć, że wartością, którą kieruje się w życiu, jest szczerość, ale zdarza mu się kłamać bądź zatajać różne rzeczy, czasem „dla dobra innych”. Być może gani innych za jej brak, znajdując jednocześnie kolejne wytłumaczenia na własne zaniedbania. A może znasz kogoś, kto mówi, że najważniejszą wartością w jego życiu jest rodzina, choć często nie ma dla niej czasu, ale przecież ciężko pracuje, by żyło im się lepiej. A może sam mówisz, że najważniejszą dla Ciebie wartością jest zdrowie, ale właściwie nie odżywiasz się zdrowo, a Twoja aktywność fizyczna jest na niskim poziomie.

Wartości, które wybieramy na początku naszego życia, mogą – i najczęściej tak właśnie jest – zmieniać się z biegiem czasu, bardziej precyzować bądź dezaktualizować. Nie ma w tym nic złego i dziwnego! Przecież dojrzewamy, zmieniamy się w obliczu wydarzeń, które nas spotykają, i ludzi, którzy pojawiają się w naszym życiu i znikają.

Niektórzy mówią, że wartości świadczą o człowieku. Jaką jednak można mieć co do tego pewność, jeśli nie wie się, czy są one tymi prawdziwymi? Czasem wybieramy je dlatego, że „inni tak mają” lub chcemy, by faktycznie były one w naszym życiu kluczowe. Warto pamiętać o tym, że często coś wydaje nam się naszą wartością, choć w rzeczywistości nią nie jest, a sprawdzić to można za pomocą jednego, bardzo prostego – na pierwszy rzut oka – pytania, ale o tym za chwilę.

Czy wiesz, że dzięki właściwie sprecyzowanym wartościom, możesz podejmować skuteczne decyzje i nie zastanawiać się, czy były dobre, czy co by było, gdybyś wybrał inaczej? Wartości nadają sensu i pewności. Jeśli masz problem z podjęciem jakiejś decyzji, możesz zadać sobie pytanie: „Co zrobiłaby moja <<wartość>>?”, podstawiając swoje konkretne wartości po kolei. To pytanie pomoże Ci sprawdzić, czy Twoje wartości faktycznie są Twoje. U podstaw wszelkich naszych decyzji leżą zawsze nasze wartości. Nierzadko stajemy przed trudnym wyborem, który nie musi dotyczyć tylko nas, ale i naszych bliskich.

Jak więc widzisz, wartości okazują się mieć dużo większy wpływ na nasze życie, niż nam się wydaje. Wpływają właściwie na wszystko. Nie tylko mogą pomóc Ci żyć i działać w zgodzie z samym sobą, ale także wspierać Cię w dążeniu do realizacji swoich marzeń. Dlatego właśnie tak istotne jest, by wybrać te właściwie, a nie te, które chcielibyśmy mieć. Czy wiesz, jak to zrobić i jak z nimi pracować?

Fryderyk Karzełek